W ramach projektu “Tworzenie aplikacji mobilnych do monitoringu środowiska – nowa specjalność magisterska w języku angielskim” zaplonowano wizytę studyjną w Urzędzie Miasta Porsgrunn w Norwegii. Spotkanie z przedstawicielami strony norweskiej odbyło się w dniu 3 listopada 2015 roku. Z Politechniki Lubelskiej uczestniczyło w nim 5 osób, które są zaangażowane w realizowany projekt. Byli to: prof. dr hab. inż. Henryka Danuta Stryczewska (koordynator projektu), prof. dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, dr inż. Marek Miłosz (koordynator merytoryczny), dr inż. Małgorzata Plechawska-Wójcik (kierownik projektu) oraz dr Mariusz Dzieńkowski (sekretarz projektu). Urząd Miasta Porsgrunn reprezentowały 2 osoby: pan Tollef Stensrud (Director of Education and Children’s Services) oraz pani Miriam Håland (School Manager at Porsgrunn Adult Education Center).
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania i przedstawienia się uczestników. Następnie pan Tollef Stensrud wystąpił z prezentacją multimedialną, w której zapoznał delegację z Lublina z wieloma aspektami związanymi z regionem Telemark, a w szczególności jego częścią nadbrzeżną noszącą nazwę Grenland, w której znajduje się gmina i miasto Porsgrunn. Główne kwestie prezentacji dotyczyły specyfiki regionu, ukształtowania terenu, warunków klimatycznych, środowiska naturalnego oraz spraw dotyczących ludności, a szczególnie nasilającej się imigracji i kwesti zatrudnienia. Główna część wystąpienia dotyczyła gospodarki regionu, w której dużą rolę odgrywa przemysł i energetyka. Na terenie gminy Porsgrunn znajdują się potężne zakłady przemysłowe produkujące m.in. tworzywa sztuczne, magnez, aluminium (Norsk Hydro), nawozy sztuczne (Yara International) oraz ceramikę. Ponadto w regionie rozwinięty jest także przemysł elektroniczny, stoczniowy i spożywczy. Znajduje się tu także ważny, 3 co do wielkości w Norwegii, port morski. Następnie prelegent zwrócił uwagę na fakt, że z uprzemysłowieniem wiąże się ogromne zanieczyszczenie środowiska. Wyjaśnił, że firmy – truciciele, mają obowiązek równoważenia negatywnego oddziaływania i ochrony środowiska naturalnego. Pan Tollef Stensrud zwrócił uwagę, na szybki rozwój Porsgrunn, miasta w którym obecnie znajdują się centra badań przemysłowych i techniczna szkoła wyższa, instytucje, które chętnie podejmują projekty z obszaru ochrony naturalnych zasobów. Prowadzący poparł swoją tezę przykładem powstałej w 2012 roku i działającej w parku technologicznym (Herøya Industripark) innowacyjnej fabryki zajmującej się wytwarzaniem energooszczędnych, niskoemisyjnych, bezpiecznych i tanich akumulatorów litowo-jonowych (Li–Ion), produkowanych przede wszystkim do zastosowań morskich i przybrzeżnych.
Po zakończeniu prezentacji reprezentujaca Politechnikę Lubelską pani dr inż. Małgorzata Plechawska-Wójcik przedstawiła cele wizyty oraz założenia realizowanego projektu. Podkreśliła przy tym, że projekt jest finansowany m.in. ze środków funduszy norweskich.
Następnie zebrani w sali Urzędu Miasta rozpoczęli dyskusję. Jej główne wątki dotyczyły problemów zanieczyszczenia i ochrony środowiska oraz ich rozwiązywania przez lokalne władze i działające na rynku przedsiębiorstwa. Okazało się, że ze strony urzędu tymi sprawami zajmuje się jedna osoba. Uczestników delegacji interesowały także sprawy związane z monitoringiem środowiska. Na tę kwestię padła odpowiedź, że w rejonie Posgrunn w klastrze produkcyjnym znajduje się duża stacja monitorująca i dodatkowo w okolicy znajduje się kilka mniejszych tego typu urządzeń. Kolejne pytania dotyczyły kanałów i sposobów ostrzegania o zagrożeniach obywateli i wykorzystywania do tego celu systemów ostrzegawczych. Obecnie komputerowy system powiadamiania obywateli jest w fazie opracowywania.
Na koniec spotkania omawiane były kwestie możliwości współdziałania oraz pozyskania potencjalnych partnerów. Strona norweska z zainteresowaniem przyjęła propozycję współpracy i dodatkowo wskazała instytucje z okolic Porsgrunn, które mogą być w przyszłości zainteresowane nawiązaniem kontaktów.