W dniu 12 maja 2016 roku na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej odbyła się konferencja, będąca zwieńczeniem trwającego 17 miesięcy i kończącego się 31 maja 2016 roku projektu „Tworzenie aplikacji mobilnych do monitoringu środowiska – nowa specjalność magisterska w języku angielskim” (MADEM).
Na wstępie Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Henryka D. Stryczewska (koordynator projektu) otworzyła konferencję i przywitała gości oraz pracowników Wydziału. Dr inż. Małgorzata Plechawska-Wójcik (kierownik projektu) oraz dr inż. Marek Miłosz (koordynator merytoryczny) przedstawili założenia, cele, osiągnięte rezultaty oraz inne aspekty związane z przebiegiem projektu.
Pierwszą sesję zakończył mgr inż. Stanisław Skulimowski z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej, który zaprezentował Portal Wymiany Wiedzy (PWW). Prace związane z PWW obejmowały przebudowę istniejącego serwisu, dodanie wersji angielskiej oraz czynności administracyjne. W rezultacie powstała platforma otwarta na szeroką publikę zrzeszającą absolwentów, instytucje samorządowe i państwowe, instytucje pozarządowe, przedsiębiorstwa i obywateli.
Drugą część konferencji rozpoczął dr inż. Arkadiusz Iwaniuk z Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), który podzielił się z uczestnikami konferencji aktualną wiedzą na temat stanu obecnego i perspektyw rozwoju ochrony środowiska w regionie. W swoim wystąpieniu przedstawił zadania jakie realizuje WIOŚ., Należą do nich m.in. monitoring jakości powietrza, monitoring jakości wód powierzchniowych i podziemnych, monitoring hałasu (drogowego, kolejowego, lotniczego i przemysłowego), monitoring pól elektromagnetycznych oraz ochrona powierzchni ziemi.
Kolejnym mówcą był przedstawiciel studentów – inż. Tomasz Ratajczyk. Tematem jego wystąpienia było ukazanie możliwości wykorzystania stacji pogodowej do zdalnego monitorowania i prognozowania pogody. W swojej wypowiedzi prelegent scharakteryzował stację pogodową Conrad TE857 i jej urządzenia pomiarowe. Następnie przedstawił zaprojektowaną przez siebie aplikację mobilną do monitorowania i prognozowania pogody, zaprezentował jej makietę oraz omówił algorytmy zastosowane do prognozowania pogody.
Dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prof. PL, Dyrektor Instytutu Informatyki oraz dr inż. Marek Miłosz zaprezentowali możliwości wykorzystania sieci społecznościowych w ochronie środowiska. W wystąpieniu tym została przedstawiona idea systemu monitorowania zapylenia środowiska , jego architektura oraz implementacja wykorzystująca m.in. technologię Internetu rzeczy.
W dalszej części konferencji prof. dr hab. inż. Agnieszka Montusiewicz, reprezentująca Wydział Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej, przedstawiła podstawowe zagadnienia związane z monitoringiem zagrożeń środowiskowych. Omówiła koncepcję monitoringu środowiska, cele i metody monitoringu oraz sposoby zdalnego monitoringu środowiska.
W ostatnim wystąpieniu dr Katarzyna Urban z Instytut Rozwoju Zasobów Ludzkich podzieliła się z uczestnikami konferencji doświadczeniami ze współpracy z miastem i gminą Porsgrunn w Norwegii. Prelegentka po przedstawieniu zakresu działalności swojej organizacji i skali współpracy międzynarodowej, przedstawiła partnera norweskiego, realizowane wspólnie inicjatywy oraz zakres i potencjał tej współpracy.
Na koniec konferencji wywiązała się ciekawa dyskusja związana z tematyką poszczególnych wystąpień. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad rozwiązaniem problemu szerszego informowania i edukacji ludzi w zakresie monitoringu stężeń poszczególnych zanieczyszczeń. Ponadto w trakcie rozmów wymieniono wiele cennych uwag na temat zastosowania technologii informatycznych w monitoringu i ochronie środowiska. Konferencja była też dobrym miejscem do promocji projektu poprzez rozpowszechnienie materiałów informacyjnych dotyczących przygotowywanej przez Wydział Elektrotechniki i Informatyki nowej specjalności studiów II stopnia w języku angielskim.
Prezentacje pokazywane podczas konferencji
Environmental Hazard Monitoring
Możliwości wykorzystania stacji pogodowej do zdalnego monitorowania i prognozowania pogody
Stan środowiska w województwie lubelskim